top of page

Girls Rosters

17U Girls- Derby

Kellyn Kortemeyer                       Custer HS

Josey Wahlstrom                        Custer HS

Kaylee Whatley                            Sturgis HS

Lexi Long                                        Sturgis HS

Tatum Ligtenberg                       Sturgis HS

Reese Ludwig                               Sturgis HS

Stella Marcus                               Spearfish HS

Tayler Duncan                             Spearfish HS

Brailyn Davis                                Dunseith HS

Holliday Thornton                      New Underwood HS

Tournament Schedule:

MAYB SF Tournament  June 18-20

Sacred Hoops  Sioux Falls  June  26-27

July Jam  Omaha  July 23-25

OSA National  Omaha  July 30-August 1

16U Girls- Derby

Chloe Dupree                            Dupree HS

Jalen Derby                                Red Cloud HS

Raelynn Vines                            Dupree HS

Kennedy McLellen                   Dupree HS

Adrianna Young                       RC Central

Taylee Jewett                            Dupree HS

Carlie Lawrence                      Timber Lake HS

Layla McCoy                             Sioux County HS

Savannah Armendariz         RC Christian HS

Alexa Ham                                 RC Christian HS

Tournament Schedule:

Dakota Niners-   May 8-9

Midwest Basketball Showcase  Omaha  May 28-30

Sacred Hoops  Sioux Falls  June 26-27

July Jam  Omaha  July 23-25

OSA National  Omaha  July 30-August 1

16U Girls- Bagwell

Karlie Coyle                                Phillip HS

Alivia Heairet                             Spearfish HS

Tallyn Pederson                       Faith HS

Marissa Cadotte-Gray          RC Central HS

Samantha Thomson             RC Christian HS

Marielle Colhoff                        RC Central HS

Hailey Donarski                       Spearfish HS

Jayda Seim                               Bison HS

Abby Thompson                     Bison HS

Sofia Guthmiller                      Spearfish HS

Tournament Schedule:

Dakota Niners  May 8-9

MAYB  Omaha  May 21-23

Sacred Hoops  Sioux Falls  June 26-27

MAYB  Sioux Falls  July 16-18

14U Girls- Bagwell

Drew Terkildsen          

Charlie Etzhorn            

Toniah Yellow Elk      

Lourdes Dupris            

Jae'cyn Starr     

Kayclynn Young          

Taylee Bird     

 Kali Young      

Starry RoundFace        

Savaya Alden 

Tournament Schedule:

June 4-6  OSA Tourney Omaha 

June 26-27  Sacred Hoops Tourney  Sioux Falls 

July 10-11  Arena Tourney  Sioux City 

July 15-16  Pentagon Tourney  Sioux Falls 

July 30-August 1  OSA National Tourney  Omaha 

14U Girls- Bagwell

Drew Terkildersen 

Charlie Etzhorn 

Toniah Yellow Elk 

Taylor Keyes

5Jalisa Waln 

 Eva Jensen 

 Ave Long 

Lourdes Dupris 

Kayclynn Young

 Kali Young  

 Kylee Philips 

Abby Thomsen

Tournament Schedule:

June 11th-13th The Areana Sioux City 

June 25th-27th SH-Sioux Falls

July 9th-11th MAYB Sioux Falls

July 16th-18th MAYB Sioux Falls

July 30-August 1  OSA National Tourney Omaha

12U Girls- Makenzie

Paisley Seim 

Millie Hansen 

Payton Wetch

Erica Cluff

Kynlee Stewart

Leighton Scherr

Jayla Romero

Jaelyn King

Gracelynn

Tournament Schedule:

June 11th-13th The Areana Sioux City 

June 25th-27th SH-Sioux Falls

July 9th-11th MAYB Sioux Falls

July 16th-18th MAYB Sioux Falls

Boys Rosters

15U Boys- Long

Layton Terkildsen                          Philip

Seth Hamilton                                Spearfish

Erick Jorgensen                            Hill City

Brodi Sundall                                  Wall

Jackson Schauer                         Faith

Bryce Westby                                Philip

Jhett Danvrin                                 RC Central

Ryan Wetch                                   RC Central

Ryan Heinert                                  Sperafish

Turner Thompson                        RC Stevens

Trae Brandrup                              RC Central

Jevan Khan-Maharajh              RC Stevens

Tournament Schedule:

April 23-24 - SH Tournament - Sioux Falls 

May 7-9 - Battle at the Lakes - Minneapolis

June 25-27 - SH Tournament - Sioux Falls

July 8-10 - Summer Slam @ Pentagon

July 16-18 - KC Hardwood - Kansas City

13U Boys- Burchill

Braedon Isler

Shaedon Isler

Jerek Dufner

Jace Mohr

Dawson Handrock

Owen Bissonette

Connor Lillebo 

Brody Dump

Riley Casey

Preston Yelloww

Tournament Schedule:

June 18th-20th - MAYB Sioux Falls 

June 25th-27th SH-Sioux Falls

July 9th-11th MAYB Sioux Falls

July 16th-18th MAYB Sioux Falls

12U Boys- Hay

Colton Kuyper

Sammy Stabber

Gage West

Huck Totten

Jackson Hatten

Alex Markovetz

Blake Janssen

Evan Henrie

Tournament Schedule:

June 11th-13th The Areana Sioux City 

June 25th-27th SH-Sioux Falls

July 9th-11th MAYB Sioux Falls

July 16th-18th MAYB Sioux Falls

12U Boys- Hay

Mason Southern

Blake Address

Henry Koppmann

Brodi Moriaty

Deacon Haerer

Carter Sundall

Samuel Lushbough

Moses Loftus

Tournament Schedule:

June 11th-13th The Areana Sioux City 

June 25th-27th SH-Sioux Falls

July 9th-11th MAYB Sioux Falls

July 16th-18th MAYB Sioux Falls

bottom of page