Boys Rosters

17U Boys- Bertram

Vic Knuppe.                                   Dell Rapids

Steven Christion                          Lennox

Bryce Frank                                   Burke

Stratton Eppard                          Chester

Jacob Krempges                       West Central

Jackson Edman                          Pierre

Alex Pies                                         Tea Area

Sellyck McManus                        Chamberlain

Cole Schilling                                Tea

Juron Adams                                Tiospa Zina

17U Bertram -Tournament Schedule:

May 8-9 - OSA Tourney in Omaha

June 4-6 - SD Heat Tourney @Pentagon in Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops Tourney in Sioux Falls

July 10-11 - Arena Academy in Sioux City

July 23-25 - OSA Tourney in Omaha

July 29-31 - National Championships in Wichita KS

17U Boys- Bertram

Thalen Schroeder.                      Freeman Academy

Ryker Erkstad                              Arlington

Max Scott                                      Parkston 

Jaziah Red Bear                        Tiospa Zina

Ben Witt                                         Burke

Ayden Spielman                         Lennox

Wilson Droge                               West Central 

Trey Heckenlaible                     O'Gorman

Quincy Blue                                 Freeman Academy

Lathan Prince                             Stanley County 

17U Bertram -Tournament Schedule:

May 8-9 - OSA Tourney in Omaha

June 4-6 - SD Heat Tourney @Pentagon in Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops Tourney in Sioux Falls

July 10-11 - Arena Academy in Sioux City

July 23-25 - OSA Tourney in Omaha

July 29-31 - National Championships in Wichita KS

17U Boys - Walker

Joe Uttecht                                 SF Washington

Tommy Peterson                      SF Washington

Caleb Hiatt                                 SF Lincoln

Chad Ambroz                            O'Gorman

Jeff Worth                                   Tea Area

Mikele Kambalo                       SF Washington

Tash Lunday                              Flandreau

Angok Akot                                SF Washington

David Alpers                             O'Gorman

17U Walker - Tournament Schedule:

April 9-11 LiveSZN Kickoff - Lincoln, NE (PH)

April 23-25 Prep Hoops Live - Kansas City

May 7-9 - OSA @ Omaha

May 14-16 Midwest Showdown - Appleton,WI (PH)

June 5-6 Hardwood Challenge - Sioux Falls

June 26-27 *Sacred Hoops Tourney - Sioux Falls

July 9-11 Summer Slam - Sanford Pentagon

July 29-31 *MAYB Nationals - Wichita, KS

17U Boys - Boomsma

Carter Robertson                      Parker

Chase Lebrun                             Flandreau

David Jones                                SF Lincoln

Brogan Glover                            Burke

Dillon Jackson                            West Central

Mubarak Ibrahim

Seth Bose

Jack Even                                    Brookings

Payson Gohn                             Wolsey/Wessington

Marrien Gohn                            Wolsey/Wessington

17U Boomsma - Tournament Schedule:

May 8-9 OSA Tourney @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 16-18 - OSA @ Omaha

July 29-31 - National Tourney - Wichita KS

17U Boys - Miller

Blake Van Regenmorter        DeSmet

Kalan collins                                White RIver

Gavin Irving                                 Stanley County

Landri Holzwarth                      Parker

Ashton Olivier                             Chester

Eddie Unruh                               Tea

Caden Letsche                         Arlington

Jett Leddy                                  Brookings

Cormac Duffy                           Stanley County

Donte Butler                              Freeman 

17U Miller - Tournament Schedule:

May 8-9 OSA Tourney @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament 

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 16-18 - OSA @ Omaha

July 23-25 - Battle at Falls - Sioux Falls

16U Boys - Walker

Ayden Klein

Jonah Kocer

Cole Peterson

Reis Kirschenman

Brock Fischer

Gavin Benck

Zharic Sheppard

Matt Eng

AJ Akot 

Tryg Auten 

16U Walker - Tournament Schedule:

April 23-25 Prep Hoops Live - Kansas City

May 7-9 - OSA @ Omaha

May 14-16 Midwest Showdown - Appleton,WI (PH)

June 5-6 Hardwood Challenge - Sioux Falls

June 26-27 *Sacred Hoops Tourney - Sioux Falls

July 9-11 Summer Slam - Sanford Pentagon 

July 29-31 *MAYB Nationals - Wichita, KS

16U Boys - Herther

Owen Heath                              West Central

Erek Seten                                 West Central 

Connor Eich                              West Central 

Baron Yellow Bird                    Roosevelt 

Slade Cournoyer                     Winner

Daniel Sanchez 

Eli Olson

Braedon Foster                        Pierre

Ryan Bauman                          Brookings

Jade Anstine                            Dell Rapids

16U Herther - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 29-31 - National Championships @ Wichita KS

16U Boys - Edman

Connor Epp                               Freeman 

Mathew Hagen

Maddox Khine

Abe Kamara

Dougie Noonkeester

Brandon Deeluew

Ethan Bartels                            Winner

Landon Hepker                        Sully Buttes

Nicolas Nelson                         Bonesteel

16U Edman - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 29-31 - National Championships @ Wichita KS

16U Boys - Boomsma

Ariston Steed 

Peyton Hage

Issac Carazo                            SF Washington

Matt Muston                             Baltic

Caleb Jorgenson                   Brookings

Kasen Janssen                       DeSmet

Gunner Schultz                       Baltic

Ian Jordan                                Harrisburg

Colby BrownTripp                  Delmont 

16U Boomsma - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 4-6- SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 16-18 - OSA @ Omaha

16U Boys - Willard

Trevor Rolland

Gannon Gruenhagen           DeSmet

Braden Fersdahl                    Dell Rapids

Trenten Skorepa                     Scotland

Braeden Nirva                         Dell Rapids

Dylan Mathis                            Dell Rapids

Will Jaton                                   Dell Rapids

Cade Clemens                        O'Gorman

Antoine Durbin 

Chance Wessan                     Flandreau

Mike Tollison                             Flandreau

16U Willard - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 4-6- SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 16-18 - OSA @ Omaha

15U Boys - Willard

Tyson Wentland                     Corsica

Trevin Price                              West Central 

Jessen Wiebenga

Garrett Wiebenga

Mark Ditter                               Baltic

Wyatt Peters                           Harrisburg

Gavin Soukup                         Mitchell 

Trey Maaland                          Deuel

Britt Carlson 

Brendon Van Beek              SF Christian

15U Willard - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 29-31 - National Championships @ Wichita KS

15U Boys - Sittig

Layton Johnson                  West Central 

Crew Heier                             Pierre

Jack Ringling                        Platte

Taiden Hoyer                         Howard

Paul Parsley                          Flandreau

Brodie Herr                            West Central

Tanner Dyk                            Platte

Paden Schulte                    West Central

Daniel Jones 

Reed Benter                         Burke

15U Sittig - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 8-9 - OSA @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 29-31 - National Championships @ Wichita KS

15U Boys - Kahler

Trace Van Regenmorter           DeSmet

Riley Miller                                       Arlington 

Tom Aughenbaugh                     DeSmet

George Jensen                             DeSmet

Mason Reiner                                Tripp-Delmont-Armour

Julius Carr                                      Menno

Blake Madsen

Brayden Schut                             Chester

15U Kahler - Tournament Schedule:

May 8-9 - Niners Tourney @ Watertown

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena @ Sioux City

July 16-18 - OSA @ Omaha

15U Boys - Palmer

Will Maier                                       Howard

Landon Thury                              Avon

Shae Fiala                                    Baltic

Blake Hookie                               Baltic

Beau Breece                               Baltic

Jack Erickson                             Baltic

Wyatt Garaets                           St. Mary

Camden Gilbert                         St. Mary

15U Palmer - Tournament Schedule:

May 8-9 - Niners Tourney @ Watertown

June 5-6 - SF Tournament

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena @ Sioux City

June 24-25 - OSA @ Omaha

14U Boys - Sprik

Hayden Sprik                             

Michael White                          

Beau Leslie

Max Hilgenberg

Max Miller

Jaxon Koch

Preson McFayden 

Emerson Otten 

14U Sprik - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 7-9 - OSA @ Omaha

June 4-6 - SF Tournament

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 29-31 - National Championships @ Wichita KS

14U Boys - Deutsch

Spencer Schramm 

Cooper Schultz 

Marshall smythe

Numpa Kirkie 

Will Adler

Nash Petersen

Jase Kirschemann

Braylen Yellow Bird

Layke Wold

14U Deutsch - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 15-16- OSA @ Omaha

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 17-18 - OSA @ Omaha

14U Boys - Currin

Preston Singrey

Broden Duffy

Javier Dominguez

Shaurya Thakkar

Jackson Schmidt 

Ganon Hanisch

Kamden Zomer

Trey Jones

14U Currin - Tournament Schedule:

May 8-9 - Niners Tourney @ Watertown

May 15-16- OSA @ Omaha

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 23-25 - Battle at the Falls @ Sioux Falls

13U Boys - Kahler

Quin Droge

Eli White

Myles Schneider

Ben Erickson

Luke LeBrun 

Brenner Konrad

Lincoln Juracek

Dylan Runestad

Carter Lee

Sam Baruth

13U Kahler - Tournament Schedule:

May 7-9 Niners Tourney @ Watertown

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 17-18 - OSA @ Omaha

12U Boys - Hosea

Scottie Carver

Stratton Toennies

Quinten McManus

Landon Doyle

Seth Eining

Avery Medicine Bear

Jacob Madsen

Bennet Seten

12U - Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 15-16- OSA @ Omaha

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 23-25 - Battle at the Falls @ Sioux Falls

12U Boys - 

Hayden Heier

Colt Clark

Treyton DeBoer

Jesse Zephier

Brandon Aamold

Ty Rolland

Sutton Benck

Brandt Smolik

12U Tournament Schedule:

April 23-24 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

May 15-16- OSA @ Omaha

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 23-25 - Battle at the Falls @ Sioux Falls

11U Boys - Currin

Max Bengford

Jacob Hogue

Jakob Bausch

Owen Kruse

Tanner Kannan

Carson Eich

Caden Keehn 

Jaxon Flute 

Colter Griffin 

Isaac Griffin 

Grayson Schuring 

11U Currin - Tournament Schedule:

May 7-9 - Niners Tourney @ Watertown

May 15-16- OSA @ Omaha

June 18-20 - Sioux Falls

June 26-27 - Sacred Hoops @ Sioux Falls

July 9-11 - Arena Tourney @ Sioux City

July 23-25 - Battle at the Falls @ Sioux Falls